Share on whatsapp
Share on print
Share on email
Share on twitter
Share on telegram

سطح:

تخصصی

ویدئو:

پادکست:

ندارد
اهمیت چابکی سازمانی و عوامل تاثیر گذار بر چابکی سازمانی

در این مقاله از مدیرنو؛ به اهمیت چابکی سازمانی و عوامل تأثیر گذار بر چابکی سازمانی می‌پردازیم. چه عواملی بر چابکی سازمان نقش دارند؟» باثبات‌ترین مشخصه‌ای که می‌توان برای دنیای کنونی کسب و کار معرفی نمود، تغییر مداوم شرایط و عدم اطمینان حاکم بر آن است. کوتاه شدن فزاینده دوره‌های تولید، خود گواهی بر این ادعاست. توانایی پاسخ‌گویی سریع به تغییرات بازار چابکی نامیده می‌شود که در بازار امروز به‌عنوان عامل اصلی موفقیت و بقای سازمان‌ها تلقی می‌شود.

 

اهمیت چابکی سازمانی

به‌منظور همگامی با تغییرات سریع در این بازارهای بسیار رقابتی باید روش‌های سنتی مدیریت را کنار گذاشت. سازمان‌های چابک نه تنها باید پاسخگوی تغییرات موجود باشند بلکه با یک آرایش بندی مناسب باید قادر به کسب مزایای رقابتی نیز باشند. شناسایی عوامل مؤثر در چابکی می‌تواند سازمان را در قابلیت تغییر، یادگیری و نوآوری و همچنین رسیدن به عملکرد سازمانی مطلوب یاری رساند.

 

عوامل تأثیر گذار بر چابکی سازمانی

در زیر تعدادی از عوامل رفتاری که مطالب متعددی در خصوص آنها توسط صاحب‌نظران مطرح‌شده، خواهد آمد:

 

1- فرهنگ سازمانی

لازمه چابکی، داشتن فرهنگ مناسب در شرکت است که تأثیر افراد و اطلاعات بر عملیات سازمان را اهرم سازد.

در این فرهنگ افراد و گروه‌ها باید، برای واکنش به نیازهای فعلی و آتی مشتریان، توانمند و ماهر شوند. لازمه توانمندسازی افراد و گروه‌ها، تفویض اختیار، اعطای دانش و دسترسی به اطلاعات است.

در این راستا فناوری اینترنت با کنترل محدوده‌های درون سازمانی و برون سازمانی، ارزش اطلاعات سازمانی را متوازن می‌کند.

آموزش و پرورش در اهرم کردن مهارت‌ها و معلومات افراد، از اهمیت خاصی برخوردار است. فناوری اینترنت می‌تواند فرصت‌های آموزشی و پرورشی را هم در داخل و هم در میان سازمان‌ها توسعه دهد، زیرا این فناوری هر مانعی مانند هزینه، مسافت، خستگی که عامل دسترسی به آموزش را در گذشته محدود می‌کرد از میان برمی دارد.

 

2- کارآفرینی سازمانی

با توجه به تغییرات متلاطم و نیازهای بازار و کسب مزایای رقابتی پایدار همه معتقدند که کارآفرینی مستمر در محصولات، فرایندها و رویه‌های کاری، یک ضرورت رقابتی برای موفقیت است. برخی سازمان‌ها برای رقابتی شدن بیشتر، کارآفرینی مستمر و کاهش هزینه‌ها، تکنیک چابکی سازمانی را دنبال می‌کنند.

برای بقا در محیط پویای امروز، سازمان‌ها باید در برابر تغییرات خارجی محیط محکم باشند، آنها محتاج به چابکی هستند و برای نیل به این هدف احتیاج به تولید ایده‌های جدید برای ارائه پاسخ‌هایجدید دارند. این نکته چیزی جز کارآفرینی مستمر با تاکید بر ساختاری پاسخگو، نیروی انسانی تطبیق‌پذیر، سازمانی یادگیرنده و فناوری‌های انعطاف‌پذیر نمی‌باشد.

اهمیت چابکی سازمانی و عوامل تاثیر گذار بر چابکی سازمانی

3- سبک رهبری متناسب

رهبری عبارت است از اقدام برای ترغیب دیگران به تلاش مشتاقانه برای نیل به اهداف معین. برخی نیز معتقدند که رهبری یعنی فعالیت‌هایی که مردم را برای تلاش مشتاقانه در جهت تحقق اهداف گروهی، تحت تأثیر قرار می‌دهد. این فعالیت ها سبب چابکی سازمانی می‌شود.

این وظیفه رهبری است که فرهنگی ایجاد کند که با ترکیب تجربیات چابکی پذیرفته‌شده مثل فناوری تولید پیشرفته، تولید مجازی، سرعت و زمان، با یادگیری سازمانی و یادگیری کارکنان و در نظر گرفتن پاداش برای کارکنان چابک، از نوآوری، انتشار اطلاعات و کار تیمی پشتیبانی کند. اگر رهبر خارج از چارچوب فکر و سازمان را با محیطش همساز کند، این امر می‌تواند اجرا شود.

برای شناخت سبک رهبری خود از تست سبک رهبری مدیرنو استفاده کنید.

 

4- کار تیمی و مشارکت کارکنان

سازمان‌هایی که خود را برای رقابت کاراتر و مؤثرتر بازسازی کرده‌اند، برای استفاده بهتر از استعداد و توانایی کارمندان به تیم‌ها روی می‌آورند. تیم‌ها در مقابل تغییر نسبت به بخش‌های سنتی یا انواع دیگر گروه‌های ثابت، انعطاف‌پذیری و پاسخگویی بهتری دارند. تیم‌ها قابلیت شکل‌گیری سریع، دوباره‌سازی و منحل شدن را دارا هستند. تیم ها چبکی سازمانی را افزایش می دهند.

پیشنهاد مطالعه: 10 نکته برای کار تیمی بهتر در سازمان از مدیرنو

شکل‌گیری و توسعه تیم، فرایندی پویاست. بیشتر تیم‌ها خود را دائماً در حال تغییر می‌یابند و ممکن است هرگز به مرحله‌ای ثابت نرسند. این مراحل عبارت‌اند از:

1) شکل‌گیری:

مرحله ایست که در آن اعـــضای گروه برای اولین بار دور هم جمع می‌شوند. همه افراد مؤدب وغیرفعال‌اند. تضاد به‌ندرت به‌طور مستقیم مشاهده می‌شود و افراد بیشتر متکی به کسانی هستند که به سان رهبر ظاهر می‌شوند.

 

2) طوفان‌زایی:

در این مرحله شخصیت‌ها باهم اصطـکاک پیدا می‌کنند. هیچ کس به‌راحتی نکته‌ای را نمی‌پذیرد. از همه مهم‌تر، ارتباطات بسیار کمی اتفاق می‌افتد.

 

3) هنجارسازی:

بعد از این دو مرحله، نوبت به هنجارسازی می‌رسد. در این مرحله زیر گروه‌ها منافع گروهی را تشخیص داده و منازعات گروهی کاهش می‌یابد. هرکسی در بیان نقطه‌نظرات خود احساس امنیت می‌کند و مباحث به راحتی در گروه دنبال می‌شود.

4) عمل:

رسیدن به این مرحله، حد اعلای تکامل کار تیمی است. در این مرحله تیم سیستمی را وضع می‌کند که اجازه می‌دهد نقطه نظرها و دیدگاه‌ها آزادانه مبادله شود و درجه بالایی از حمایت‌های درون گروهی برای تصمیم‌گیری شکل می‌گیرد. همچنین توان اعضا از شدن به دانستن تحول یافته و در اجرای وظایف ضروری یکدیگر را همراهی می‌کنند. خطری که در این مرحله تیم را تهدید می‌کند «گروه اندیشی» است.

5) فروپاشی :

در این مرحله تیم آماده انحلال است. دیگر مبرم‌ترین وظیفه، بالابردن سطح اجرای وظیفه نیست. در عوض، توجه معطوف به پایان دادن به فعالیت‌هاست.

5- توانمند سازی کارکنان

برای افزایش چابکی سازمانی باید به توانمند سازی کارکنان بپردازید. توانمندسازی به معنای واگذاری قدرت، آزادی، دانش و مهارت‌ها به کارکنان برای تصمیم‌گیری و اجرای کارهای موثر است و به شکل تیم‌های کاری خودمختار، حلقه‌های کیفیت، غنی‌سازی شغلی و گروه‌های مشارکتی کارکنان منعکس می‌شود و از طریق واگذاری اختیار تصمیم‌گیری، آموزش و اطلاعات صورت پذیرفته و شغل‌ها بدون سرپرستی اجرا می‌شوند.

” برای ارزیابی عملکرد کارکنان کلیک کنید. “

افراد منعطف و چند مهارته نتیجه‌های برنامه‌های آموزشی هستند. این افراد علاوه بر دانش، مهارت و لیاقت اجرای شغل خود، انعطاف‌پذیری سریعی در اجرای وظایف دیگران (هنگام بروز مشکلات برای دیگر افراد) را دارا می‌باشند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در این مورد به صفحه ارزیابی سازمان و ارزیابی عملکرد کارکنان مدیرنو مراجعه فرمایید.

با ما در ارتباط باشید.

ارزیابی عملکرد کارکنان

ارزیابی عملکرد کارکنان یکی دیگر از خدماتی است که توسط مجموعه مدیران نواندیش برای کسب و کارهای تولیدی، بازرگانی و خدماتی انجام می‌شود. ارزیابی عملکرد کارکنان به‌صورت ماهیانه بوده که، در ادامه به شرح کامل موضوع ارزیابی کارکنان خواهیم پرداخت. توضیحات بیشتر+

لوگو مدیران نواندیش

درباره ما

مجموعه مدیران نواندیش متشکل از یک تیم مشاوره کسب و کار به مدیریت جناب آقای علی معبودی می‌باشد. ما در زمینه های استراتژی، بازاریابی، فروش، سیستم سازی، برندینگ و ... خدمات تخصصی ارائه می‌نماییم. پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت اطلاعات بیشتر به صفحه مشاوره کسب و کار مراجعه کنید.